54. Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve pripravujú zaujímavú programovú ponuku
54. Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve sú predo dverami, uskutočnia sa v druhý júlový víkend 12. až 14. júla 2019.
Počas troch dní trvania festivalu bude na hlavnej scéne amfiteátra uvedených desať programov v štyroch programových blokoch. Ponuku scénických programov dopĺňa niekoľko desiatok sprievodných podujatí v areáli amfiteátra a na rôznych miestach Detvy.
Scénické programy
Dramaturgia a Programová rada festivalu ako jednu z ústredných tém tohto ročníka vyzdvihuje význam rodiny pri tradovaní folklórnych prejavov a medzigeneračného preberania tradícií, nevynímajúc ani súčasné pestovanie tradícií, najmä hudby, spevu a tanca.Táto téma je ústrednou témou prvého, uvítacieho programu domácich kolektívov a rodín z Podpoľania a tiež aj posledného, záverečného programu, v ktorom budú zastúpené rodiny a kolektívy z viacerých regiónov Slovenska.
Tvorbe folklórnych súborov na Slovensku a prameňom, z ktorých pri svojej tvorbe čerpajú, sú venované dva programy: v piatok večer návštevníkom detvianskych folklórnych slávností predstavia dielo dlhoročného úspešného slovenského choreografa Milana Hvižďáka v podaní súboru Zemplín z Michaloviec a v sobotu večer v programe Koren(i)e výber z novej tvorby slovenských súborov z posledných dvoch rokov.
Festivalové sobotňajšie popoludnie už dlhodobo patrí deťom a kedysi obľúbeným detským hrám. Tradičné hry plné pohybu a živej komunikácie sa dnes už takmer vytrácajú zo života detí. Na detský program nadviaže program o chorovodoch, ktorý okrem obradovo-tanečných ukážok určite zaujme aj informáciami o tom, ako kedysi tradičné chorovody postupne menili svoju funkciu a stali sa hrami detí.
Folklórne slávnosti pod Poľanou venujú pozornosť všetkým zložkám tradičnej kultúry, nevynímajúc odev a iné výtvarné prejavy. Tieto sa stali predmetom záujmu niektorých tvorcov snažiacich sa prinášať a obohatiť nimi aj ponuku detvianskych slávností. Po úspešnom uvedení ukážok tradičného svadobného obradového odevu v roku 2017, tentokrát v krátkom scénickom programe predstavia tradičný svadobný odev mladúch a ženíchov z obcí regiónov stredného Slovenska. Do programu sa môžu prihlásiť záujemcovia z obcí domáceho stredoslovenského kraja do 10. mája 2019. Organizátori veria, že tak urobia aj tie menej známe dediny a zviditeľnia tak svoju obec.
Úvod sobotňajšieho večera bude venovaný domácej speváčke s hodvábnym hlasom Anke Klimovej, vedúcej ženskej speváckej skupiny súboru Detva.
54. Folklórne slávnosti pod Poľanou uvedú aj aktuálnu tému z cyklu Klenoty kultúrneho dedičstva. Tentokrát to budú Podpolianske rozkazovačky – prvok kultúrneho dedičstva z Podpoľania, ktorý koncom roka 2018 pribudol do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Stalo sa tak aj z iniciatívy a zásluhou Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve a interpretov, z ktorých väčšina býva i pravidelnými účastníkmi detvianskych slávností. Pripravovatelia programu by okrem známych interpretov radi predstavili spevákov – rozkazovačov menej známych, teda aj takých, ktorí verejne neúčinkujú. Tipy na takýchto interpretov do širšieho výberu možno nahlásiť organizátorom festivalu tiež do 10. mája 2019.
Nedeľa patrí každoročne programu Krajanskej nedele a záverečnému programu slávností. Program krajanskej nedele v gestorstve Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí tentokrát na tému pastierska kultúra pripravujú skupiny a súbory Slovákov žijúcich v zahraničí, čerpajúc námety z vlastného prostredia.
Bodkou za scénickými programami 54. ročníka Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve bude záverečný program s veľavravným názvom a posolstvom: Spieva celá rodina, spieva celá dedina.
Komorné programy, výstavy a iné sprievodné podujatia
Komorné programy mimo hlavnej scény sú situované jednak do areálu amfiteátra a tiež na rôzne miesta Detvy. Ponuka týchto programov je mimoriadne pestrá a hodnotná.
K Folklórnym slávnostiam pod Poľanou v Detve patrí jedinečná súťaž výrobcov ľudových hudobných nástrojov. Tento ročník je zameraný na zvukové nástroje. Predstavia sa výrobcovia zvukových hračiek a nástrojov ako sú rapkáče, klopáče, chrastidlá, pastierske palice-kulagy, ostrohy tanečníkov, zvonce, vábničky, orechové klopačky, drumble a mnohé ďalšie. Výrobcovia sa do súťaže môžu prihlásiť do 15. mája 2019.
Z ďalších sú to aktivity v areáli amfiteátra, najmä vyhľadávaný jarmok tradičných ľudových remesiel, salaš na Detve a čoraz obľúbenejšie dvory ako je Krajanský dvor, Dvor u Detvanov, Gajdosšký dvor, pribudne Podpoliansky dvor a Timravin dvor. Predstavíme tiež majstrovstvo výrobcov tradičných detvianskych vyrezávaných drevených krížov, ktoré bolo v roku 2017 zaradené do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. Organizátori festivalu každoročne vytvárajú priestor aj pre nositeľov certifikovanej značky Regionálny produkt Podpoľania. Obľúbená škola spevu a tanca v areáli amfiteátra bude tentokrát venovaná základom podpolianskeho rozkazovania si pred muzikou a možnosti vyskúšať si tieto prejavy. Návštevníci si budú môcť zaspievať aj pri heligónke, obdivovať hru gajdošov, či fujaru – klenot zapísaný v UNESCO, ako aj ďalšie z okruhu sprievodných podujatí.
Tradičnému odevu sú venované viaceré aktivity festivalu, mnohé sú súčasťou sprievodných podujatí. Výstava v Podpolianskom múzeu predstaví diela ľudových kožušníkov z Podpoľania a blízkeho okolia. V Detvianskom ľudovom umení bude výstava detvianskych výšiviek krivou ihlou.
Prehliadka na Nám. SNP bude živou ukážkou replík tradičného odevu z Podpoľania z dielne Detvianskeho ľudového umenia a podpolianskych výrobcov, ako aj ukážok súčasnej módy inšpirovanej tradičným odevom. Novým počinom Folklórnych slávností pod Poľanou v Detve je cyklus výstav Zabudnuté dediny.
V spolupráci s obcami chcú organizátori priblížiť také obce, ktoré kedysi žili čulým životom, v súčasnosti pomaly upadajú do zabudnutia a s nimi odchádzajú aj vzácne kultúrne hodnoty. Ako prvé predstavia obce Žibritov, Beluj a Klastavu.
Mesto Detva a organizátorský tím sa teší na návštevníkov Folklórnych slávností pod Poľanou – účinkujúcich aj divákov. Všetci priaznivci folklóru a tradičnej kultúry sú do Detvy srdečne pozvaní.
Text: Anna Ostrihoňová
Foto: Zuzana Vrťová
Festival z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Pridaj komentár