Návrat k Oslavám podpolianskeho folklóru
Kultúrne centrum A. Sládkoviča v Detve po druhýkrát usporiadalo podujatie Oslavy podpolianskeho folklóru. Toto podujatie bolo náhradou tradičných Folklórnych slávností pod Poľanou, ktoré nebolo tento rok možné vzhľadom pre prijaté protiepidemické opatrenia zrealizovať. Návštevnosť podujatí bola totiž limitovaná do 1000 ľudí, to by už neboli slávnosti…
Folklórne slávnosti boli vždy podujatím s približne dvetisíc účinkujúcimi a viac ako tridsiatimi sprievodnými podujatiami, na ktorom sa stretli tisíce ľudí. Aj keď sa Folklórne slávnosti pre limitujúce epidemiologické podmienky tento rok nemohli organizovať, v Detve to nenechali len tak a usporiadali „malé slávnosti“ pod názvom Oslavy podpolianskeho folklóru.
Počas víkendu 10. – 11. júla potešili zmysly divákov krásou ľudovej piesne a tanca najmä domáce folklórne súbory, skupiny, kolektívy, ktoré účinkovali v štyroch programových blokoch. Podujatie vzniklo v spolupráci s Centrom tradičnej kultúry v Detve, autorkou všetkých programových blokov bola Andrea Jágerová.
Prvý programový blok „Dú, dú pod vodu“ v sobotu 10. júla patril detským folklórnym súborom Ratolesť z Detvy a Hviezdička z Hriňovej, ktoré upútali divákov úprimnou detskou radosťou z tanca, či folklórnemu súboru Jagolo Jilo z Detvy, ktorý ich okrem iného očaril úžasným temperamentným prejavom a energiou vyžarujúcou z tanca.
Program „Ovčiar som“ slovom Karola Kočíka priblížil dlhoročnú tradíciu ovčiarstva. Dejovo pútavé, živé a dynamické choreografie v programe predstavili Folklórny súbor Podpoľanec, Folklórna skupina Detvani a Kmotry a kmotrovia z Detvy.
V rámci nedeľného programu sa konal aj krst knihy Milan Malček Miniatúrne kríže. Krst bol sprevádzaný predstavením dlhoročnej umeleckej činnosti Milana Malčeka. Neskôr predstavenie pokračovalo programovým blokom s názvom „Veselá kopa“, kde účinkovali detské folklórne súbory Podpoľanček a Detvanček z Detvy. A ako bolo už vopred poznamenané v názve, skutočne to bola veselá kopa, ktorá potešila všetkých prítomných v hľadisku. V rámci tohto programu účinkovali aj víťazka prvej kategórie 51. ročníka festivalu Spievanky pod Poľanou – Zoja Šufliarska a Karolína Buzáková, ktorá obsadila druhé miesto druhej kategórie 51. ročníka festivalu Spievanky pod Poľanou.
Oslavy podpolianskeho folklóru uzavrel program s názvom „Tance a tanečníci“. Program sprevádzaný slovom Tomáša Doma predstavil rôzne tanečné prejavy vyskytujúce sa v Detve a okolí v prirodzenom prostredí približne do polovice minulého storočia. V súčasnosti sa vyskytujú len na scénach, a tak ich na scéne odprezentovali folklórne kolektívy prostredníctvom svojich choreografií. V programe účinkoval Folklórny súbor Detva spolu so Ženskou speváckou skupinou Detva a Folklórny súbor Podpolianski vrchári.
Taký bohatý bol program podujatia Oslavy podpolianskeho folklóru. Počas všetkých programov bolo krásne počasie, preto sa bez najmenších problémov zachovala krásna tradícia a všetci si užili nádheru nášho bohatého dedičstva – druhý júlový víkend v Detve bol aj v tomto roku venovaný folklóru. Veríme, že tak tomu bude aj počas nasledujúcich rokov.
Pracovníci Kultúrneho centra A. Sládkoviča v Detve ďakujú všetkým návštevníkom, účinkujúcim a firme ZF Slovakia, a.s. za poskytnutie finančnej podpory a všetkým, ktorí pomohli pri realizácii podujatia.
Pridaj komentár